Błędy popełniane podczas malowania ścian

Czytając ten poradnik będziesz w stanie wyeliminować podstawowe błędy podczas malowania ścian i sufitów. Łuszcząca, spływająca, chropowata ściana nie daje Ci to spokoju?Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Na przeczytanie poświecisz 5 min, a zaoszczędzisz czas i pieniądze podczas malowania.

Zrób to sam

Malowanie to nic strasznego i bez problemu sam pomalujesz swoje mieszkanie. Musisz poznać tylko kilka podstawowych błędów i co zrobić żeby ich uniknąć. Często błędy przy malowaniu popełniają też firmy remontujące. Więc nie ma się co martwić.

 

Malowanie ściany

 • Najpierw myjemy ścianę aby dowiedzieć się jaki jest stan farby żeby potem nie narobić sobie dodatkowych kłopotów.
 • Powierzchnie surową musimy zagruntować i pomalować białą farbą.
 • Malując wałkiem powinniśmy tworzyć na ścianie literę V i szybko pomalować daną część ściany wyznaczą ramionami litery.

O czym musimy pamiętać?

 • malujemy bez zbędnych przerw
 • wałek i kuwetę należy przykryć aby nie wysechł, bo wtedy już się nie nadaje do pracy
 • najlepszą pogoda na malowanie to 20 stopni i mała wilgotność, pomaga to schnięciu farby na ścianie.

Przygotowanie do malowania

Zaczynamy od wyniesienia mebli aby nie przeszkadzały podczas malowania. Gdy nie jest to możliwe zaopatrujemy się w folię malarską. Pamiętajmy o odkręceniu wszelkiego rodzaju kontaktów, kołeczków, uchwytów. Usuwamy odpadające części farby bądź tapety. Trzeba to zrobić starannie żeby podczas malowania nie mieć niemiłej niespodzianki. Wszystkiego rodzaju ubytki w ścianie szpachlujemy i po wyschnięciu delikatnie docieramy. Teraz musimy zagruntować powierzchnię.

 

Prace malarskie

Jeżeli zrobiłeś wszystko według wskazówek to powierzchnia powinna być dobrze przygotowana dzięki czemu ma lepszą przyczepność. Do malowania przystępujemy po wyschnięciu warstwy gruntującej. Malowanie rozpoczynamy od sufitu od strony okna przesuwając się w głąb pokoju.

 

Inne błędy i jak ich uniknąć?

 • Różne odcienie koloru - musimy malować za jednym zamachem, bez zbędnych przerw i rozcieńczania farby
 • Brzydkie odcięcia kolorów - wystarczy zastosować taśmę malarską i mieć trochę cierpliwości. 
 • Farba odchodzi razem z taśma - używamy jak najjaśniejszej taśmy ponieważ posiada ona najsłabszy klej
 • Trudno dostępne miejsca - malujemy je pędzlem albo malutkim wałkiem
 • Brudne i nie sprawne narzędzia – po skończone pracy należy dokładnie umyć i wyczyścić narzędzia żeby nie obciążały nas dodatkowymi kosztami

W tym artykule opisze państwu co zrobić aby farba nie łuszczyła się. Jeśli łuszczenie się jest małą skale najpewniej ściana nie została prawidłowo wyczyszczona. Niestety nie ma wyjścia trzeba malować jeszcze raz.

Co teraz ?

Musisz zedrzeć powłokę szpachelką możesz też użyć do tego specjalnych środków chemicznych. Następnie oczyść ścianę i przetrzyj zwilżoną szmatką. W pomieszczeniu powinna być odpowiednia wilgotność bo często to ona jest przyczyną łuszczenia się farby.

Przyczyny.

Kilka dni po remoncie, a na ścianie widać purchle, farba się łuszczy może to wynikać z zastosowania złego gruntu bądź nie zastosowania go w ogóle. Tego rodzaju mankamenty to prawie zawsze wina źle przygotowanego podłoża.

Dlatego zachęcam do zapoznania się z artykułem na naszej stronie "Gruntować czy nie gruntować ściany przed malowanie?"

W trzech punktach jak zrobić żeby było dobrze.

 • dobre przygotowanie podłoża czyli zapoznanie się z tematyką gruntowania
 • Oczyszczenie ścian z brudu, kurzu itd.
 • farbę gruntującą dobierać odpowiednio do farby nawierzchniowej