Gruntować czy nie gruntować przed malowaniem ścian?

 

Zdecydowanie GRUNTOWAĆ. Na gruntowaniu nie wolno oszczędzać szczególnie, że jest do najtańsza czynność wchodząca w skład przygotowania surowych podłoży do pomalowania farbą. W przypadku zaniechania gruntowania i wystąpienia problemów w postaci łuszczenia lub pękania farby koszty malowania wzrosną 3x.

 

Mimo poniesionych kosztów na malowanie i farby, jeśli wystąpią problemy, trzeba będzie zerwać wszystkie powłoki malarskie do żywego podłoża, następnie naprawić je po skrobaniu, zagruntować i pomalować na nowo. Na prawdę nie warto ryzykować. Czyli GRUNTUJEMY!

 

Co to jest gruntowanie przed malowaniem?

Gruntowanie jest czynnością przygotowawczą w wielu pracach budowlanych. Polega na pomalowaniu lub nasączeniu podłoża odpowiednim do danego zastosowania gruntem. Gruntowanie przed malowaniem wykonuje się wałkiem lub pędzlem.

 

Dlaczego gruntuje się przed malowaniem?

Wykonanie gruntowania przed malowaniem jest niezbędne ponieważ:

 • zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża
 • likwiduje pylenie się podłoża
 • wzmacnia (utwardza) powierzchnię ścian i sufitów
 • powoduje mocniejsze wiązanie farby z podłożem
 • zmniejsza zużycie farby

 

Co gruntuje się przed malowaniem?

Jakie powierzchnie należy zagruntować przed malowaniem:

 • niemalowane tynki gipsowe
 • niemalowane tynki mineralne
 • niemalowane gładzie gipsowe
 • niezaciągane płyty gips-karton
 • ściany w stanie deweloperskim czyli pomalowane farbą słabej jakości (jakość farby sprawdzamy pocierając mokrym palcem farbę, jeśli farba się rozpuszcza i pozostawia ślad to należy ją zagruntować)
 • ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich szczególnie jeśli usuwano farbę klejową
 • plamy lub zacieki po wcześniejszym ich usunięciu. Następnie malujemy te miejsca specjalną farbą na zacieki.

 

Czego nie gruntować przed malowaniem?

Nie wszystkie powierzchnie należy gruntować przed malowaniem farbą nawierzchniową. Jeśli ściany były wcześniej malowane farbami akrylowymi lub lateksowymi w zdecydowanej większości wypadków nie należy ich malować gruntem aby powierzchnia farby się nie zeszkliła. Utrudniłoby to nałożenie pierwszej warstwy farby i zmniejszyło jej siłę krycia w żaden sposób nie poprawiając parametrów podłoża.

 

Czym gruntować przed malowaniem?

Każdy producent na opakowaniu farby podaje jakim gruntem chciałby aby przed malowaniem zostały zagruntowane ściany. W przypadku standardowych farb do wnętrz można użyć gruntu zalecanego przez producenta lub w przypadku niemożności zakupu, dowolnego gruntu do gruntowania powierzchni, co nie będzie błędem. Trzeba jednak przestrzegać zaleceń producentów w przypadku gruntowania pod farby specjalistyczne.

Grunty mają najczęściej kolor biały (mają mleczny kolor) choć i zdarzają się żółte (Ceresit) lub zielone (Flugger). Po pomalowaniu są jednak przeźroczyste, ponieważ nie zawierają wypełniaczy tak jak farba.

Grunty standardowe czyli grunty akrylowe (dyspersje akrylowe) stosujemy w większości przypadków. Gruntujemy nimi tynki gipsowe, mineralne i gładzie, płyty gips-karton i farby słabej jakości (rozpuszczające się przy pocieraniu mokrym palcem).

Grunty głęboko-penetrujące czyli grunty akrylowe (dyspersje akrylowe) z dodatkowymi składnikami (najczęściej szkło wodne) stosujemy na bardzo wymagających podłożach. W przypadku przygotowań ścian i sufitów pod malowanie można ich użyć przy gruntowaniu ścian oskrobanych ze starej farby klejowej lub w przypadku bardzo miękkich (starych) tynków wapiennych, które mają tendencję do wykruszania.

Farby gruntujące, które są dość nowym produktem. Mają za zadanie jednocześnie gruntować jak i ujednolicać kolor powierzchni. Niektórzy producenci barwią farbę gruntującą co ułatwia uzyskanie jednolitej powłoki farby nawierzchniowej.

 

Czym nie gruntować przed malowaniem?

Do gruntowania należy używać właściwych gruntów, unikaj więc gruntowania następującymi metodami.

Farba rozcieńczona z wodą. Jeśli masz świeże tynki gipsowe, świeże gładzie gipsowe lub jeszcze nie malowane płyty gips-karton nie pozwól by pierwszą warstwą była rozcieńczona wodą farba, a nie odpowiedni grunt. Jest to często popełniany błąd, który będzie powodował łuszczenie się i pękanie farby. Muszę jednak przyznać, że taką metodę można stosować w dwóch przypadkach. Pierwszy przypadek to tynki mineralne jeszcze nie malowane o dobrej wytrzymałości. Drugi przypadek to pierwsza warstwa farby podczas odnawiania już wcześniej malowanych ścian.

Farba rozcieńczona gruntem akrylowym. Tego typu “patenty” nie dają żadnej gwarancji na poprawne wykonanie gruntowania. Mieszanie farb i gruntów pochodzących najczęściej od różnych producentów może spowodować nieprzewidywalne zmiany chemiczne w farbie, przez co straci ona swoje właściwości. Dodatkowo taka mikstura nie zapewni chłonnym powierzchnią odpowiedniego wzmocnienia i utwardzenia przez co kolejne powłoki mogą pękać i odpryskiwać.

 

Co się może stać z powłoką malarską bez wcześniejszego zagruntowania?

Jeśli zaniechasz gruntowania może niekoniecznie od razu będą problemy. Brak gruntowania może zemścić się po kilku lub kilkunastu dniach (po całkowitym wyschnięciu powłok i powstaniu naprężeń powierzchniowych) lub podczas ponownego malowania lepszymi farbami. Ponadto brak gruntowania może doprowadzić do:

 • pękania i łuszczenia się powłok malarskich
 • słabej przyczepności farby i zrywaniu jej podczas odklejania taśmy malarskiej
 • niejednorodnej struktury, połysku i wytrzymałości wymalowania
 • powstawania „pasów” widocznych pod światło na pomalowanej powierzchni
 • powstania przebarwień kolorystycznych

 

Końcowe wnioski na temat gruntowania

Największym i najbardziej kosztownym błędem jaki można popełnić podczas prac malarskich jest brak gruntowania. Pozorne oszczędności z pominięcia tej czynności najprawdopodobniej będą kosztowały przynajmniej dwu krotność kosztów ponownego malowania. Dlatego jeszcze raz stanowczo zachęcam do gruntowania przed malowaniem.