Brzydkie pasy i smugi na ścianie po malowaniu wałkiem

Często zdarza się, że po wyschnięciu farby na ścianie widać dziwne pasy i smugi. Jest to zjawisko nawet dla większości fachowców bardzo tajemnicze. W artykule tym wyjaśnię skąd biorą się takie "niespodzianki" i jak malować by nasza ściana była jednolita i gładka.

 

Rozumiem, że patrząc na wprost ściana wygląda jednolicie i taki efekt o jakim pisałeś występuje gdy patrzysz na ścianę pod światło?

Przyczyną takiego efektu jest zbyt szybkie wysychanie farby na brzegach (miejscach łączenia) dwóch pasów nakładanej farby.

Farba nie zdąża się rozpłynąć i nabrać właściwej struktury (egg shell) dlatego w miejscach łączenia ma strukturę papieru ściernego. Patrząc na wprost ściany nic nie widać bo do oczu docierają promienie światła odbijane prostopadle. Patrząc z boku ściany tam gdzie struktura farby jest gładsza odbija się więcej światła i kolor wydaje się jaśniejszy. W miejscu łączenia gdzie struktura farby jest bardzie chropowata światło jest pochłaniane i stąd ciemniejszy odcień. Ot i cała tajemnica.

Jak się tego pozbyć?Przetrzyj całą pomalowaną ścianę drobnym papierem ściernym np. 180 aby usunąć różnicę w gładkości.

  1. Jeśli masz standardową farbę z małą ilością akrylu (Dekoral) przemaluj ścinę gruntem aby zmniejszyć chłonność.
  2. Odetnij (obmaluj) wszystkie rogi, gniazda i inne elementy, które trzeba obmalowywać pędzlem i małym wałkiem tak aby do malowania zostały płaszczyzny, które można pomalować dużym wałkiem.
  3. Odsapnij chwilę bo następną czynność będziesz musiał wykonać bez zatrzymania aż pomalujesz całą ścianę.
  4. Przygotuj wałek z kijem (bez kija tempo pracy jest za wolne) i na pewno zostaną ślady.
  5. Zamknij okna by powiew powietrza nie wysuszał farby i malujesz. Tempo ma być zawrotne bez gadania, drapania czy papieroska.
  6. Jeśli jest suche powietrze można sobie pomóc następującymi metodami. Dolewając do drugiej warstwy farby do 10% wody lub/i spryskując delikatnie ścianę mgiełką wodną tuż przed nakładaniem farby.

Życzę powodzenia. Z doświadczenia wiem, że czasami nie jest łatwo ale mój sposób działa na 100%.